Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Kebab w lawaszu / kebab w bałkańskim stylu

Kebab w bałkańskim stylu - z mięsa mielonego, z orientalnym sosem i granatem, zawinięty w cieniutki placek. To świetne połączenie smaków i aromatów, a kwaskowy, soczysty granat pasuje tu idealnie. Takie danie możecie przygotować na grillu - na pewno zachwyci wszystkich! Składniki na 4 porcje: Mięso mielone (najlepiej jagnięcina, ale może być wieprzowina) - 400g Sumak mielony - 10g Sól, pieprz Sos: Przecier pomidorowy - 200g Sumak mielony - 1 łyżeczka Kolendra ziarno mielone - 1 łyżeczka Dodatkowo: Lawasz - 4szt (około 200g) Sałata - kilka liści Cebula czerwona - 1szt Granat ziarna z 1/2 szt Kolendra świeża - kilka gałązek (ewentualnie można zastąpić pietruszką) Zaczynamy od sosu. Przecier mieszamy z sumakiem i suszoną kolendrą. Odstawiamy. Sałatę kroimy lub rwiemy, cebulę kroimy w piórka. Mięso mielone mieszamy z sumakiem, solą i pieprzem. Dzielimy na 4 części i z każdej formujemy podłużny kotlet. Mięso smażymy na rozgrzanej patelni lub grillu, na małym ogniu, aż do zarumienienia z

Sajgonki z kurczakiem i mango

Sajgonki z nietypowym nadzieniem - kurczakiem, mango, grzybami mun i czerwoną kapustą. Smakują wyśmienicie! 

Składniki na 20 sztuk:

  • Papier ryżowy - 100g (u mnie 20 małych arkuszy)
  • Kurczak pierś - 250g
  • Mango - 1 nieduże
  • Grzyby mun - 20g
  • Olej - 1 łyżka
  • Sos sojowy - 1 łyżka
  • Przyprawa chińska - 1 łyżeczka
  • Kapusta czerwona - 1/4 małej główki
  • Olej do smażenia sajgonek

Grzyby mun zalewamy wrzątkiem na 15 minut. Po tym czasie kroimy w cienkie paseczki.
Kurczaka kroimy w niedużą kostkę. Na łyżce oleju smażymy kurczaka z grzybami. Dodajemy sos sojowy i przyprawę. Smażymy ok 10 minut pod przykryciem. Po tym czasie dodajemy pokrojone na małe kawałki mango. Smażymy jeszcze 2 minuty. Zostawiamy farsz do ostygnięcia.

Kapustę szatkujemy drobno. Mieszamy ze smażonym farszem. 


 Pojedyncze arkusze papieru ryżowego moczymy w wodzie przez 2 sekundy, rozkładamy na desce. Po chwili papier robi się miękki. Układamy łyżkę farszu i zawijamy. Sposoby zawijania są zazwyczaj na opakowaniu papieru ryżowego i warto wyrobić sobie taki, który najlepiej wychodzi. Ja zawijam boki do środka, dół zawijam na cały farsz i roluję.
Zawinięte sajgonki odkładamy na talerz.

Sajgonki powinno się smażyć w głębokim tłuszczu. Ja smażę na wysokiej patelni, na dużym ogniu. Kiedy jedna strona jest już chrupiąca i lekko przypieczona przekładam na drugą stronę. Smażenie powinno trwać ok 3 minuty.
Sajgonki wykładamy na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Podajemy od razu. Najlepiej smakują z sosem słodko-ostrym lub słodko-kwaśnym.


 
 

 

Komentarze

Przepisy kulinarne

Popularne posty