Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Kebab w lawaszu / kebab w bałkańskim stylu

Kebab w bałkańskim stylu - z mięsa mielonego, z orientalnym sosem i granatem, zawinięty w cieniutki placek. To świetne połączenie smaków i aromatów, a kwaskowy, soczysty granat pasuje tu idealnie. Takie danie możecie przygotować na grillu - na pewno zachwyci wszystkich! Składniki na 4 porcje: Mięso mielone (najlepiej jagnięcina, ale może być wieprzowina) - 400g Sumak mielony - 10g Sól, pieprz Sos: Przecier pomidorowy - 200g Sumak mielony - 1 łyżeczka Kolendra ziarno mielone - 1 łyżeczka Dodatkowo: Lawasz - 4szt (około 200g) Sałata - kilka liści Cebula czerwona - 1szt Granat ziarna z 1/2 szt Kolendra świeża - kilka gałązek (ewentualnie można zastąpić pietruszką) Zaczynamy od sosu. Przecier mieszamy z sumakiem i suszoną kolendrą. Odstawiamy. Sałatę kroimy lub rwiemy, cebulę kroimy w piórka. Mięso mielone mieszamy z sumakiem, solą i pieprzem. Dzielimy na 4 części i z każdej formujemy podłużny kotlet. Mięso smażymy na rozgrzanej patelni lub grillu, na małym ogniu, aż do zarumienienia z

Szczaw do słoików - bardzo prosty przepis

 

Domowy szczaw jest zdecydowanie lepszy niż sklepowy, a przy tym bardzo łatwy do zrobienia. 

Składniki (na 5 małych słoiczków po 200ml):

  • Szczaw - 1/2 kg (już obranego)
  • Woda - 200ml
  • Sól - 1 łyżeczka

Szczaw zbieramy w miejscu oddalonym od dróg i zanieczyszczeń. Najlepiej oczywiście we własnym ogródku. Będzie go potrzebne bardzo dużo. Szczaw zalewamy wodą i dokładnie płuczemy. Najlepiej przepłukać szczaw 2-3 razy, aby pozbyć się piasku.

Teraz najbardziej pracochłonna część, czyli obieranie. Z mniejszych liści obcinamy łodyżki. W przypadku większych, twardszych liści najlepiej pociągnąć za łodygę i razem z nią usunąć główny nerw.
Liście kroimy dowolnie, a zależności jakie kawałki w zupie lubicie.

Do garnka wlewamy 200 ml wody, dodajemy liście i sól. Jeśli wszystkie listki nie zmieszczą się od razu spokojnie, szczaw bardzo zmniejsza swoją objętość, więc resztę możecie dorzucić za chwilę. Szczaw gotujemy na małym ogniu, często mieszając, aż wszystkie liście zmienią kolor.

Szczaw przelewamy do wyparzonych słoików i pasteryzujemy 15 minut.
Z 500g szczawiu wyszło mi 5 słoiczków po 200ml. W przeciwieństwie do kupnych, tutaj mamy słoik pełen aromatycznych liści, z bardzo małą ilością wody.

Szczaw jest idealny nie tylko do tradycyjnej szczawiowej, ale także jako dodatek do zupy warzywnej np z tego przepisu.

Komentarze

Przepisy kulinarne

Popularne posty