Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Sałatka z falafelem i granatem

Sałatka ze świeżymi warzywami, słodko-kwaśnym granatem i chrupiącymi falafelami. Sprawdzi się na obiad w ciepły dzień lub pudełkowy posiłek do pracy. Składniki: Falafele: Ciecierzyca surowa - 200g Cebula - 1szt Czosnek - 2 ząbki Soda oczyszczona - 1/2 łyżeczki Sól, pieprz, chilli Przyprawy mielone po 1/2 łyżeczki: kumin, kolendra, kardamon, cynamon Sezam - 2 łyżki Olej do smażenia Sałatka: Sałata lodowa - 1/2 główki Pomidory cherry - 16szt Papryka żółta - 1szt mała Papryka zielona - 1szt mała Granat - pestki z 1/2 szt Sos: Oliwa lub olej - 2 łyżki Ocet jabłkowy lub winny - 1 łyżeczka Tahini - 1 łyżeczka Cukier - szczypta Papryka słodka mielona - 1/2 łyżeczki Kumin mielony - 1/4 łyżeczki  Ciecierzycę zalewamy dużą ilością wody dzień przed przygotowywaniem dania. Falafele robimy tylko z ciecierzycy suchej (nie puszkowej). Namoczoną ciecierzycę odcedzamy i płuczemy. Mielimy w maszynce do mielenia mięsa razem z cebulą i czosnkiem. Do masy z cieciorki dodajemy wszystkie przyprawy, sezam i s

Pączki z wiśnią i bitą śmietaną


Pączki to jedno z najbardziej tradycyjnych ciast polskich - tak przynajmniej twierdził Mikołaj Rej. Przeszły drogę od twardego ciasta nadziewanego słoniną po puszyste i mięciutkie pączki z przeróżnymi słodkościami w środku. Moje ulubione to najpopularniejsze - z konfiturą różaną oraz wiśniowo śmietanowe, które tu prezentuję.

Składniki na 6 pączków:

  • Mąka pszenna - 250g
  • Mleko ciepłe - 120ml
  • Żółtka jaj - 2szt
  • Cukier - 20g
  • Drożdże świeże - 15g
  • Masło - 25g
  • Sól - szczypta
  • Spirytus - 1 łyżka
  • Olej - ok 1-1,5 litra

 Bita śmietana:

  • Śmietanka 30 lub 36% - 300ml
  • Cukier puder - 1 łyżka
  • Opcjonalnie Śnieżka do śmietanki

Dodatkowo:

  • Dżem wiśniowy (najlepiej z całymi owocami)
  • Cukier puder do posypania pączków

Przygotowanie ciasta na pączki jest dość czasochłonne. Do wyrastania ciasto potrzebuje odpowiedniej temperatury. Latem wystarcza temperatura pokojowa, ale zimą warto uruchomić piekarnik na około 30 stopni i w nim trzymać ciasto drożdżowe.

Najpierw przygotowujemy zaczyn. 1/4 szklanki mleka mieszamy z łyżeczką cukru, łyżką mąki i drożdżami. Zostawiamy na 10 minut w ciepłym miejscu. Kiedy mocno się spieni łączymy z pozostałymi składnikami. Ciasto zarabiamy około 5 minut. Przykrywamy ściereczką bawełnianą i odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę.
Po wyrośnięciu, ciasto układamy na lekko podsypanej mąką stolnicy i wałkujemy na około 2cm. Wycinamy koła szklanką o średnicy 7-8cm. Mi udało się wykroić 5 pączków, a z resztki ciasta zrobiłam jeszcze jedną sztukę.
Pączki odstawiamy znów w ciepłe miejsce na kolejne 20 minut.

 

Do garnka wlewamy olej. Podgrzewamy go do około 190 stopni. Jeśli nie macie termometru cukierniczego, można oderwać kawałek ciasta i wrzucić do rozgrzanego oleju. Jeśli wypływa na wierzch i się ładnie rumieni, można smażyć pączki.
Pączki wkładamy partiami - będą jeszcze rosły więc potrzebują miejsca. Ja smażyłam po 2szt.
Smażymy je około 2-3 minuty z obu stron. Jeśli za szybko się rumienią, zmniejszamy ogień. Po smażeniu wyjmujemy łyżką cedzakową na ręcznik papierowy.
Po ostudzeniu pączków, możemy je przekroić i nadziewać.

Śmietankę ubijamy z cukrem pudrem (i opcjonalnie Śnieżką). Nie powinna być bardzo słodka.
Przekrojone pączki smarujemy dżemem wiśniowym, nakładamy bitą śmietanę i przykrywamy. Pączki posypujemy cukrem pudrem. Podajemy od razu.

 

Komentarze

Przepisy kulinarne

Popularne posty