Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Szybki makaron z tofu i masłem orzechowym

Makaron wege/vegan w azjatyckim stylu z tofu i sosem z masłem orzechowym. Jest pyszny, aromatyczny i zrobicie go w 20 minut.  Składniki: Makaron wok noodle - 100g Tofu - 180g Por - 1szt Czosnek - 2 ząbki Papryczka ostra - 1szt Imbir korzeń - ok 2-3cm Olej sezamowy - 1 łyżka Sezam czarny i szczypiorek do dekoracji Sos orzechowy: Masło orzechowe - 1 łyżka Sos sojowy (najlepiej ciemny) - 1 łyżka Sos ostrygowy - 1 łyżka (w wersji wegańskiej pominąć) Sok z limonki - 1 łyżeczka Cukier - 1 łyżeczka Przygotowujemy sos. Łączymy masło orzechowe, sos sojowy, ostrygowy, sok z limonki i cukier, dokładnie mieszamy. Czosnek, imbir i papryczkę kroimy w drobną kostkę. Pora kroimy w plasterki. Wrzucamy razem na rozgrzany olej sezamowy i smażymy około 2 minuty, cały czas mieszając. Tofu trzemy na tarce o grubych oczkach i dorzucamy na patelnię. Smażymy, aż tofu lekko się zarumieni, zalewamy sosem. W międzyczasie gotujemy makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ja używałam makaronu wok noodle, ale moż

"Smalec" z fasoli


Smaczna i tania pasta fasolowa. Dzięki dodatkowi smażonej cebuli, jabłka i przypraw faktycznie smakiem przypomina smalec ;) W każdym razie jest pyszna i polecam ją nie tylko wegetarianom! 

Składniki:

  • Fasola biała - 200g (u mnie Piękny Jaś)
  • Cebula - 2szt średnie
  • Jabłko - 1szt mała
  • Olej - 5 łyżek
  • Sól, pieprz, ostra papryka, majeranek

Fasolę przed gotowaniem musimy namoczyć przez 12 godzin. Fasolę zalewamy dużą ilością wody - na 200g fasoli potrzebujemy około 1l wody.
Po moczeniu fasolę odcedzamy, zalewamy świeżą wodą, lekko solimy i gotujemy do miękkości. Zajmie to 60-90 minut. Ja używałam do gotowania szybkowaru i fasola była miękka po 30 minutach gotowania.
Fasolę znów odcedzamy, ale na razie pozostawiamy wodę po gotowaniu, może się jeszcze przydać.
Jeszcze ciepłą fasolę rozgniatamy widelcem. Nie polecam używać blendera, bo nie zależy nam na gładkiej konsystencji - wręcz przeciwnie, kawałki fasoli są jak najbardziej pożądane.
Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Smażymy na oleju, aż lekko się zarumieni. Dodajemy starte jabłko i smażymy jeszcze około 5 minut.
Do fasoli dodajemy cebulę i jabłko wraz z całym olejem, doprawiamy solą, pieprzem, papryką i majerankiem. Mieszamy. Jeśli konsystencja jest dla nas zbyt gęsta, dodajemy wodę z gotowania fasoli. Ja dodałam 3 łyżki wody.

Wegański smalec, tak jak tradycyjny, najlepiej smakuje z dodatkiem kiszonego ogórka. Pastę w lodówce można trzymać około tygodnia.

 

Komentarze

  1. Tyle razy sobie obiecywałam, że zrobię taki smalczyk (bo chyba już czas ograniczyć "prawdziwy" ;-D) i wciąż zapominam... A przecież to takie pyszne!

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię ten "smalczyk" ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Robiłam pierwszy raz, ale bardzo mi zasmakował. Na pewno jeszcze go powtórzę

      Usuń

Prześlij komentarz

Przepisy kulinarne

Popularne posty