Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Zupa ogonowa z pieczarkami - przepis do szybkowaru

Pyszna i aromatyczna zupa na ogonie. Z pieczarkami i dużą ilością warzyw. To bardzo konkretna pozycja, idealna na zimniejsze dni. Składniki: Ogon wieprzowy lub wołowy - ok 500g Marchew - 2szt Pietruszka - 1szt Seler - 1/4 szt Cebula - 3szt Pieczarki - 8szt Pomidory krojone - 400g Koncentrat pomidorowy - 1 łyżeczka Ziemniaki - 4szt Liście laurowe - 4szt Ziele angielskie - 6szt Lubczyk korzeń suszony - 1 łyżeczka Sos sojowy - 1 łyżka Pieprz do smaku  Bulion z ogonów przygotowałam w szybkowarze, dzięki czemu znacznie skróciłam czas gotowania.  Do koszyczka w szybkowarze wkładamy ogon, ziele, liście, wsypujemy mielony korzeń lubczyku. Zalewamy wodą i zamykamy szybkowar. Gotujemy do złapania ciśnienia, zmniejszamy ogień. Gotujemy dalej na małym ogniu 30 minut jeśli używamy ogona wieprzowego i 45 minut jeśli wołowego.  Jeśli nie macie szybkowaru, bulion należy gotować około 2 godziny. W międzyczasie szykujemy warzywa - marchew, pietruszkę i seler obieramy i kroimy. Cebulę kroim...

"Smalec" z fasoli


Smaczna i tania pasta fasolowa. Dzięki dodatkowi smażonej cebuli, jabłka i przypraw faktycznie smakiem przypomina smalec ;) W każdym razie jest pyszna i polecam ją nie tylko wegetarianom! 

Składniki:

  • Fasola biała - 200g (u mnie Piękny Jaś)
  • Cebula - 2szt średnie
  • Jabłko - 1szt mała
  • Olej - 5 łyżek
  • Sól, pieprz, ostra papryka, majeranek

Fasolę przed gotowaniem musimy namoczyć przez 12 godzin. Fasolę zalewamy dużą ilością wody - na 200g fasoli potrzebujemy około 1l wody.
Po moczeniu fasolę odcedzamy, zalewamy świeżą wodą, lekko solimy i gotujemy do miękkości. Zajmie to 60-90 minut. Ja używałam do gotowania szybkowaru i fasola była miękka po 30 minutach gotowania.
Fasolę znów odcedzamy, ale na razie pozostawiamy wodę po gotowaniu, może się jeszcze przydać.
Jeszcze ciepłą fasolę rozgniatamy widelcem. Nie polecam używać blendera, bo nie zależy nam na gładkiej konsystencji - wręcz przeciwnie, kawałki fasoli są jak najbardziej pożądane.
Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Smażymy na oleju, aż lekko się zarumieni. Dodajemy starte jabłko i smażymy jeszcze około 5 minut.
Do fasoli dodajemy cebulę i jabłko wraz z całym olejem, doprawiamy solą, pieprzem, papryką i majerankiem. Mieszamy. Jeśli konsystencja jest dla nas zbyt gęsta, dodajemy wodę z gotowania fasoli. Ja dodałam 3 łyżki wody.

Wegański smalec, tak jak tradycyjny, najlepiej smakuje z dodatkiem kiszonego ogórka. Pastę w lodówce można trzymać około tygodnia.

 

Komentarze

  1. Tyle razy sobie obiecywałam, że zrobię taki smalczyk (bo chyba już czas ograniczyć "prawdziwy" ;-D) i wciąż zapominam... A przecież to takie pyszne!

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię ten "smalczyk" ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Robiłam pierwszy raz, ale bardzo mi zasmakował. Na pewno jeszcze go powtórzę

      Usuń

Prześlij komentarz

Przepisy kulinarne

Popularne posty