Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Sałatka z falafelem i granatem

Sałatka ze świeżymi warzywami, słodko-kwaśnym granatem i chrupiącymi falafelami. Sprawdzi się na obiad w ciepły dzień lub pudełkowy posiłek do pracy. Składniki: Falafele: Ciecierzyca surowa - 200g Cebula - 1szt Czosnek - 2 ząbki Soda oczyszczona - 1/2 łyżeczki Sól, pieprz, chilli Przyprawy mielone po 1/2 łyżeczki: kumin, kolendra, kardamon, cynamon Sezam - 2 łyżki Olej do smażenia Sałatka: Sałata lodowa - 1/2 główki Pomidory cherry - 16szt Papryka żółta - 1szt mała Papryka zielona - 1szt mała Granat - pestki z 1/2 szt Sos: Oliwa lub olej - 2 łyżki Ocet jabłkowy lub winny - 1 łyżeczka Tahini - 1 łyżeczka Cukier - szczypta Papryka słodka mielona - 1/2 łyżeczki Kumin mielony - 1/4 łyżeczki  Ciecierzycę zalewamy dużą ilością wody dzień przed przygotowywaniem dania. Falafele robimy tylko z ciecierzycy suchej (nie puszkowej). Namoczoną ciecierzycę odcedzamy i płuczemy. Mielimy w maszynce do mielenia mięsa razem z cebulą i czosnkiem. Do masy z cieciorki dodajemy wszystkie przyprawy, sezam i s

Paneer panir - najprostszy domowy ser

 

Pyszny, lekki, słodki ser do wyrobu którego nie potrzebujecie żadnych kultur bakterii.

Składniki:

  • Mleko (nie uht) 3,2% - 1 litr
  • Ocet (np. jabłkowy) lub sok z cytryny - 1 łyżka
Potrzebne też będą:
  • termometr, 
  • sito lub durszlak,
  • chusta serowarska (lub gaza opatrunkowa)

Zacznijmy od mleka. Do zrobienia sera NIE NADAJE się mleko UHT. Możemy korzystać z mleka świeżego (od rolnika lub sklepowego). Według przepisów mleko pasteryzowane, powinno mieć informację, że było pasteryzowane w niskiej temperaturze. Do tej pory zawsze się tego trzymałam, ale ostatnio korzystałam z mleka pasteryzowanego w wysokiej temperaturze i ser wyszedł fantastyczny.

Mleko na małym ogniu doprowadzamy do temperatury 82 stopni. Dolewamy ocet lub sok z cytryny (z mojego doświadczenia - ocet sprawdza się lepiej). Podgrzewamy dalej, mieszając do momentu, aż białko zacznie się ścinać, czyli do temperatury ok 95 stopni. Mleko nie powinno zacząć się gotować.
Wyłączamy gaz i odstawiamy mleko do ostudzenia.

 

Sito lub durszlak wykładamy chustą serowarską, lub gazą złożoną 4 razy. Polecam zakup chusty - bardzo szybko się zwraca.

Na chustę przekładamy ścięty ser. Najlepiej najpierw wybrać największe kawałki, a potem nabierać chochlą resztę. 


Z litra mleka wszyło mi 350g sera. Zostawiamy do odcieknięcia 6 - 8 godzin. W międzyczasie ser 1 lub 2 razy obracamy.

Jeśli chcecie ser do smarowania wystarczy samo odciekanie, ser będzie zwarty, ale miękki.

Jeśli chcecie ser twardy i bardziej kruchy, do krojenia, po godzinie odciekania włóżcie do formy i dociśnijcie czymś ciężkim. 

 

Ja zawsze na ostatnią godzinę odciekania dociskam lekko, aby ser był bardziej zwarty. Jak widać można zrobić to tym, co jest pod ręką :)

Po odciekaniu ser wkładamy do pojemnika i do lodówki na całą noc. 


 

 

Twardy paneer można użyć jako dodatek do curry, a miękki do smarowania kanapek.

Moja ulubiona wersja to paneer na słodko np na chałce, z miodem i owocami. 


 

Komentarze

  1. Przepyszny serek, robie zawsze z cytryna, z octem nie probowalam. Gotowy serek mozna pokroic w kostke i podsmazyc. Jesc sam lub podawac w zupie. Jest obledny :)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już kilka razy zabierałam się, żeby zrobić taki twardszy do curry, ale zawsze zjadamy wszystko na świeżo ;).

      Usuń

Prześlij komentarz

Przepisy kulinarne

Popularne posty