Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Sałatka z falafelem i granatem

Sałatka ze świeżymi warzywami, słodko-kwaśnym granatem i chrupiącymi falafelami. Sprawdzi się na obiad w ciepły dzień lub pudełkowy posiłek do pracy. Składniki: Falafele: Ciecierzyca surowa - 200g Cebula - 1szt Czosnek - 2 ząbki Soda oczyszczona - 1/2 łyżeczki Sól, pieprz, chilli Przyprawy mielone po 1/2 łyżeczki: kumin, kolendra, kardamon, cynamon Sezam - 2 łyżki Olej do smażenia Sałatka: Sałata lodowa - 1/2 główki Pomidory cherry - 16szt Papryka żółta - 1szt mała Papryka zielona - 1szt mała Granat - pestki z 1/2 szt Sos: Oliwa lub olej - 2 łyżki Ocet jabłkowy lub winny - 1 łyżeczka Tahini - 1 łyżeczka Cukier - szczypta Papryka słodka mielona - 1/2 łyżeczki Kumin mielony - 1/4 łyżeczki  Ciecierzycę zalewamy dużą ilością wody dzień przed przygotowywaniem dania. Falafele robimy tylko z ciecierzycy suchej (nie puszkowej). Namoczoną ciecierzycę odcedzamy i płuczemy. Mielimy w maszynce do mielenia mięsa razem z cebulą i czosnkiem. Do masy z cieciorki dodajemy wszystkie przyprawy, sezam i s

Brioszki z rodzynkami i skórką pomarańczową


Brioszki to słodkie francuskie pieczywo. Puszyste bułeczki z chrupiącą skórką, z dodatkiem rodzynek i skórki pomarańczowej sprawdzą się jako zamiennik chałki przy Wigilijnym stole!

  • Mąka pszenna - 250g
  • Drożdże - 20g
  • Cukier - 1duża łyżka
  • Mleko ciepłe - 90ml
  • Masło roztopione - 50g
  • Jajko - 1szt (+1 do posmarowania)
  • Sól - szczypta
  • Skórka pomarańczowa kandyzowana - 1 łyżka
  • Rodzynki - 2 łyżki
  • Do zalania rodzynek - odrobina soku pomarańczowego lub mleka

Rodzynki należy przygotować co najmniej godzinę przed pieczeniem. Jeśli są duże trzeba je pokroić na pół. Zalewamy sokiem pomarańczowym lub mlekiem na godzinę, aby zmiękły. Po tym czasie odciskamy.

Mąkę przesiewamy. Dodajemy drożdże, cukier, jajko, ciepłe mleko, roztopione masło, sól, rodzynki i skórkę. Ciasto zagniatamy, aż przestanie się kleić do rąk. Polecam mieszać ciasto mikserem z odpowiednim mieszadłem - jest dużo szybciej. Wkładamy do miski natłuszczonej olejem i przykrywamy miskę folią spożywczą. Odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę.

Po tym czasie dzielimy ciasto na 6 części. Z każdej części ciasta robimy wałek, i zawijamy do w ślimaczka. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i lekko spłaszczamy. Odstawiamy jeszcze na 30 minut. 

!!
Bardzo dobrym sposobem na drugie wyrastanie ciasta jest umieszczenie blachy w piekarniku na górnej półce, z włączonym tylko światłem (bez grzania). Żarówka daje wystarczająco ciepła, aby bułeczki podwoiły swoją objętość. 

 
Smarujemy roztrzepanym jajkiem za pomocą pędzelka silikonowego.


Pieczemy w 190 stopniach przez 15 minut. Studzimy na kratce. Bułeczki oczywiście najlepsze są świeże, ale następnego dnia też są pyszne.


 

Komentarze

Przepisy kulinarne

Popularne posty