Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Babka z mascarpone na kaczych jajach

Mięciutka, wilgotna i delikatna babka z dodatkiem serka mascarpone. Do upieczenia babki użyłam jaj kaczych. Zawierają one więcej tłuszczu i białka niż jaja kurze, dzięki czemu stanowią świetną bazę do ciast. Składniki: Masło - 150g Jaja kacze - 3szt Cukier - 200g Mascarpone - 250g Mleko - 2 łyżki Mąka pszenna - 330g Proszek do pieczenia - 2 łyżeczki Sok z limonki - 2 łyżki Przyprawa do sernika - 1 łyżeczka (lub trochę wanilii i skórki pomarańczowej) Dodatkowo: Olej do natłuszczenia formy - ok. 1 łyżeczka Bułka tarta - 1 łyżeczka Lukier: Cukier puder - 3 łyżki Sok z limonki lub cytryny - ok. 2 łyżeczki Opcjonalnie, dowolne dekoracje Jaja i mascarpone powinny być w temperaturze pokojowej.  Masło rozpuszczamy i pozostawiamy do ostudzenia. Jaja miksujemy z cukrem na puszystą masę. Dodajemy porcjami mascarpone, mleko, sok z limonki, następnie rozpuszczone masło, a na końcu mąkę, proszek do pieczenia i przyprawę. Cały czas miksujemy na małych obrotach lub mieszamy trzepaczką. Formę do ba...

Kiszone cytryny


Kiszone cytryny są popularne w kuchni marokańskiej. To dodatek do tażinu, gulaszy czy sosów. Zalewę można dodawać do dipów, dań z owoców morza czy nawet herbaty. 

Składniki na 1 słoik 1 litrowy:

 Cytryny - 5-6 małych + 3-4 duże

  • Sól gruboziarnista - 5-6 płaskich łyżek
  • Liść laurowy - 1szt
  • Laska cynamonu - 1szt
  • Pieprz kolorowy - 1/2 łyżeczki  

Cytryny szorujemy. Najlepiej byłoby używać cytryn niewoskowanych, jeśli uda się wam takie kupić.
Słoik myjemy, wyparzamy.
Małe cytrynki będziemy wkładać do słoika, z dużych wyciśniemy sok.
Nacinamy małe cytryny od ogonka na 4 części, ale nie rozcinamy do końca. Rozchylamy ćwiartki, wsypujemy do każdej cytryny po 1 łyżce soli, nacieramy i zamykamy cytryny. Wkładamy do słoika dość ciasno. Dokładamy liść laurowy, cynamon, pieprz.
Zalewamy całość sokiem z dużych cytryn. Dolewamy przegotowanej ostudzonej wody tak, aby cytryny były zalane (w słoiku powinno pozostać puste ok 2 cm od góry).
Cytryny trzymamy w chłodnym, zacienionym miejscu przez miesiąc. Co kilka dni mieszamy, aby sól dobrze się rozpuszczała. Po tym czasie są gotowe. Wkładamy je do lodówki - mogą wytrzymać nawet rok, choć z pewnością rozejdą się szybciej.

Kiszone cytryny można jeść w całości. Do gulaszu wystarczy 1 ćwiartka cytryny (należy opłukać ją z ewentualnych pozostałości soli i pozbyć się pestek przed dodaniem). Skórkę można kroić drobno i dodawać do sosów. 


 

 

Komentarze

Przepisy kulinarne

Popularne posty