Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Rozgrzewający napój na przeziębienie

Rozgrzewający napój z imbirem, pyłkiem pszczelim, limonką i anyżem. To świetny domowy sposób na pierwsze objawy przeziębienia. Można także spożywać go profilaktycznie w jesienno-zimowym okresie. Składniki: Woda ciepła (max 40 stopni) - 1 litr Limonka - 1szt Sok z imbiru - 2 łyżki (lub korzeń świeży ok 5cm) Pyłek pszczeli - 2 łyżki Anyż - 4 gwiazdki Kardamon suszony całe ziarno - 1 łyżeczka Goździki - 1 łyżeczka Słodzidło do smaku - u mnie stewia, ale może być miód Limonki sparzamy, kroimy na plasterki lub cząstki. Do dzbanka wkładamy limonki, pyłek pszczeli, sok z imbiru lub obrany i drobno pokrojony imbir, kardamon, goździki i anyż. Całość zalewamy ciepłą wodą w temperaturze do 40 stopni. Odstawiamy na co najmniej pół godziny. Można przygotować napar rano i cały dzień pić po trochę.  Przed podaniem napój podgrzewamy lekko (znów nie przekraczając 40 stopni) lub dodajemy do niego trochę ciepłej wody. Dosładzamy do smaku.

Nalewka lipa z miodem (nalewka lipowa, lipówka)

 

Lipa ma bardzo słodki, mocny zapach. W połączeniu z miodem i skórą cytrynową powstaje niezwykle aromatyczna, rozgrzewająca nalewka. Idealnie sprawdzi się w jesienno-zimowym sezonie przeziębień.

Składniki:

  • Kwiaty lipy - 3 szklanki
  • Miód - 750ml
  • Woda - 750ml
  • Spirytus - 500ml
  • Starta skórka z 1 cytryny

Zbieramy kwiaty lipy, bardzo dokładnie przebieramy. Płuczemy. Odmierzamy 3 szklanki, lekko dociskając.

Wodę gotujemy i odstawiamy do ostygnięcia. Kiedy będzie lekko ciepła dodajemy miód i mieszamy do rozpuszczenia. Dodajemy spirytus i startą skórę z 1 sparzonej cytryny.

Kwiaty lipy wkładamy do dużego słoja i zalewamy mieszanką wody, miodu i spirytusu. Odstawiamy w ciemne miejsce na 3 tygodnie. Co kilka dni potrząsamy słojem lub mieszamy drewnianą łyżką.

Po tym czasie przecedzamy. Najlepiej przelać najpierw przez sito, a potem przez gazę.

Odstawiamy na 3-4 tygodnie, oczywiście najlepsza jest po dłuższym czasie. Ja jeszcze kończę zeszłoroczną i jest rewelacyjna!


 


 Nalewka wyszła przepyszna - słodka, pachnąca, rozgrzewająca. Warto zapisać ten przepis!



 

Komentarze

Przepisy kulinarne

Popularne posty