Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Sałatka z falafelem i granatem

Sałatka ze świeżymi warzywami, słodko-kwaśnym granatem i chrupiącymi falafelami. Sprawdzi się na obiad w ciepły dzień lub pudełkowy posiłek do pracy. Składniki: Falafele: Ciecierzyca surowa - 200g Cebula - 1szt Czosnek - 2 ząbki Soda oczyszczona - 1/2 łyżeczki Sól, pieprz, chilli Przyprawy mielone po 1/2 łyżeczki: kumin, kolendra, kardamon, cynamon Sezam - 2 łyżki Olej do smażenia Sałatka: Sałata lodowa - 1/2 główki Pomidory cherry - 16szt Papryka żółta - 1szt mała Papryka zielona - 1szt mała Granat - pestki z 1/2 szt Sos: Oliwa lub olej - 2 łyżki Ocet jabłkowy lub winny - 1 łyżeczka Tahini - 1 łyżeczka Cukier - szczypta Papryka słodka mielona - 1/2 łyżeczki Kumin mielony - 1/4 łyżeczki  Ciecierzycę zalewamy dużą ilością wody dzień przed przygotowywaniem dania. Falafele robimy tylko z ciecierzycy suchej (nie puszkowej). Namoczoną ciecierzycę odcedzamy i płuczemy. Mielimy w maszynce do mielenia mięsa razem z cebulą i czosnkiem. Do masy z cieciorki dodajemy wszystkie przyprawy, sezam i s

Kiszone cytryny


Kiszone cytryny są popularne w kuchni marokańskiej. To dodatek do tażinu, gulaszy czy sosów. Zalewę można dodawać do dipów, dań z owoców morza czy nawet herbaty. 

Składniki na 1 słoik 1 litrowy:

 Cytryny - 5-6 małych + 3-4 duże

  • Sól gruboziarnista - 5-6 płaskich łyżek
  • Liść laurowy - 1szt
  • Laska cynamonu - 1szt
  • Pieprz kolorowy - 1/2 łyżeczki  

Cytryny szorujemy. Najlepiej byłoby używać cytryn niewoskowanych, jeśli uda się wam takie kupić.
Słoik myjemy, wyparzamy.
Małe cytrynki będziemy wkładać do słoika, z dużych wyciśniemy sok.
Nacinamy małe cytryny od ogonka na 4 części, ale nie rozcinamy do końca. Rozchylamy ćwiartki, wsypujemy do każdej cytryny po 1 łyżce soli, nacieramy i zamykamy cytryny. Wkładamy do słoika dość ciasno. Dokładamy liść laurowy, cynamon, pieprz.
Zalewamy całość sokiem z dużych cytryn. Dolewamy przegotowanej ostudzonej wody tak, aby cytryny były zalane (w słoiku powinno pozostać puste ok 2 cm od góry).
Cytryny trzymamy w chłodnym, zacienionym miejscu przez miesiąc. Co kilka dni mieszamy, aby sól dobrze się rozpuszczała. Po tym czasie są gotowe. Wkładamy je do lodówki - mogą wytrzymać nawet rok, choć z pewnością rozejdą się szybciej.

Kiszone cytryny można jeść w całości. Do gulaszu wystarczy 1 ćwiartka cytryny (należy opłukać ją z ewentualnych pozostałości soli i pozbyć się pestek przed dodaniem). Skórkę można kroić drobno i dodawać do sosów. 


 

 

Komentarze

Przepisy kulinarne

Popularne posty