Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Bubble coffee - kawa z kuleczkami tapioki

Bubble coffee czyli mleczna kawa z kulkami tapioki, to napój, który przez ostatnich kilka lat stał się szalenie popularny. Samodzielne zrobienie go w domu jest bardzo proste i łatwo dostosować go do własnych preferencji smakowych. Składniki: Tapioka perełki - 2 łyżki Mleko - 300ml Espresso - 2 porcje po 30ml Syrop smakowy, u mnie kokosowy - 2 łyżeczki (lub więcej, jeśli lubicie słodką kawę) Tapiokę gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, aż kuleczki będą przezroczyste. Długość gotowania zależy od wielkości perełek - małe gotują się około 20 minut, duże ponad 30. Ważne, żeby perełki tapioki wrzucać do wrzątku i co jakiś czas mieszać aby się nie sklejały. Po ugotowaniu przelewamy je zimną wodą i mieszamy. Do szklanek wlewamy syrop, wkładamy kulki, zalewamy mlekiem (może być spienione). Na koniec dolewamy kawę. Jeśli chcecie zachować warstwy, espresso należy wlewać powoli po łyżeczce.  Taką kawą na pewno zaskoczycie swoich gości ;)

Spaghetti z soczewicą à la bolognese

 

Bardzo luźna inspiracja włoskim klasykiem. Wersja wegetariańska - mięso zamieniłam na zdrową i wartościową soczewicę.
 

Składniki na 4 porcje:

  • Makaron spaghetti - 200g
  • Soczewica czerwona - 120g
  • Cebula - 2szt
  • Czosnek - 2 ząbki
  • Marchewka - 2szt
  • Olej - 1 łyżka
  • Pomidory w puszce 300g
  • Koncentrat pomidorowy - 1 łyżka płaska
  • Przyprawy:
  • sól, pieprz, papryka słodka, papryka ostra, zioła prowansalskie

Marchewki trzemy na tarce, na grubych oczkach. Cebulę kroimy w kostkę, czosnek przeciskamy. Warzywa smażymy na oleju, aż cebula lekko się zeszkli. Zalewamy pomidorami z puszki, dodajemy przyprawy. Kiedy sos zacznie się gotować dodajemy przepłukaną soczewicę. W razie potrzeby dodajemy trochę wody. Gotujemy, aż soczewica będzie miękka (około 15 minut). Na końcu dodajemy koncentrat i ewentualnie doprawiamy. 

Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Podajemy od razu po ugotowaniu, polany gorącym sosem.

 

 

Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Dzięki! Robiłam już kilka wersji tego dania i ta smakuje mi najbardziej.

      Usuń
  2. Wiem, że w przypadku marchewki tarka jest po prostu najłatwiejsza ale zdecydowanie polecam troszkę się "przyłożyć do noża" i posiekać ją w drobną (tak 2x2mm) kostkę. Albo użyć mezzaluny. To jest jednak zupełnie inna tekstura na końcu ;)
    I, jeśli ma być podobne do bolognese, to może by się tam jeszcze łodyga selera naciowego przydała? Albo dwie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem, że seler by się przydał i całkiem dobrze by pasował do soczewicy, ale niestety nie miałam. Jeśli chodzi o marchewkę, w tym daniu zdecydowanie wolę tartą - taka bardziej pasuje mi do soczewicy. Tak jak napisałam w opisie, jest to bardzo luźna inspiracja.

      Usuń
  3. Pycha, na pewno by mi smakowała taka wersja spaghetti :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Przepisy kulinarne

Popularne posty