Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Sałatka z falafelem i granatem

Sałatka ze świeżymi warzywami, słodko-kwaśnym granatem i chrupiącymi falafelami. Sprawdzi się na obiad w ciepły dzień lub pudełkowy posiłek do pracy. Składniki: Falafele: Ciecierzyca surowa - 200g Cebula - 1szt Czosnek - 2 ząbki Soda oczyszczona - 1/2 łyżeczki Sól, pieprz, chilli Przyprawy mielone po 1/2 łyżeczki: kumin, kolendra, kardamon, cynamon Sezam - 2 łyżki Olej do smażenia Sałatka: Sałata lodowa - 1/2 główki Pomidory cherry - 16szt Papryka żółta - 1szt mała Papryka zielona - 1szt mała Granat - pestki z 1/2 szt Sos: Oliwa lub olej - 2 łyżki Ocet jabłkowy lub winny - 1 łyżeczka Tahini - 1 łyżeczka Cukier - szczypta Papryka słodka mielona - 1/2 łyżeczki Kumin mielony - 1/4 łyżeczki  Ciecierzycę zalewamy dużą ilością wody dzień przed przygotowywaniem dania. Falafele robimy tylko z ciecierzycy suchej (nie puszkowej). Namoczoną ciecierzycę odcedzamy i płuczemy. Mielimy w maszynce do mielenia mięsa razem z cebulą i czosnkiem. Do masy z cieciorki dodajemy wszystkie przyprawy, sezam i s

Chlebki naan z czarnuszką


Indyjskie płaskie pieczywo drożdżowe - idealne do curry. Chlebki są lekko puszyste w środku i chrupiące na zewnątrz.

Składniki na 8 chlebków wielkości małego talerza:

  • Mąka pszenna (tortowa) - 220g (+ do obsypania stolnicy)
  • Drożdże suche - 5g
  • Cukier - 1 łyżeczka
  • Woda ciepła - niecała 1/2 szklanki
  • Sól - szczypta
  • Jogurt naturalny gęsty - 1 łyżka
  • Olej - 1 łyżka
  • Czarnuszka - 1 łyżka

Wodę mieszamy z drożdżami, cukrem i łyżką mąki. Odstawiamy na 10 minut. Po tym czasie mieszamy z pozostałą mąką, jogurtem, solą i olejem. Zagniatamy ciasto dość długo, aż stanie się elastyczne. Powinno być gość gęste, w razie potrzeby dosypcie jeszcze odrobinę mąki. Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na godzinę. Musi podwoić swoją objętość.
Po tym czasie dodajemy czarnuszkę i znów chwilę zagniatamy. Ciasto dzielimy na 8 części i z każdej formujemy kulkę. Kulki rozwałkowujemy cienko (ok 5mm). W razie potrzeby podsypujemy mąką.  


Chlebki wkładamy na suchą, nagrzaną patelnię i prażymy na średnim ogniu po 3-4 minuty z każdej strony. Można robić to pod przykryciem.

Chlebki najlepsze są na ciepło. Idealnie sprawdzą się do curry lub innych gęstych dań z indyjskimi sosami.

Jeśli podajecie je same, najlepiej nasmarować je masłem z dodatkiem ziół. 


  

 

Komentarze

Przepisy kulinarne

Popularne posty