Eklerki z kremem waniliowym
Kruche eklerki z delikatnym kremem waniliowym. Pyszne i bardzo eleganckie. Sprawdzą się na co dzień i przy większej okazji.
Składniki:
Eklerki:
- Woda - 250ml
- Masło w temperaturze pokojowej - 100g
- Mąka pszenna - 170g
- Jajka - 4szt
- Sól - szczypta
Krem waniliowy:
- Mleko - 400ml
- Budyń waniliowy bez cukru - 1szt
- Mąka ziemniaczana - 2 łyżki
- Cukier - 90g (najlepiej wymieszać zwykły i waniliowy)
- Żółtka - 2szt
- Śmietanka 30% - 150ml
Do polania:
- Czekolada deserowa lub gorzka - 90g
- Masło - 1 łyżka
Wodę z masłem i solą podgrzewamy. Gdy zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień na bardzo mały i dodajemy mąkę. Mieszamy energicznie około 2 minuty, aż ciasto będzie ładnie odchodziło od boków garnka. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy na chwilę.
Nadal bardzo ciepłe ciasto miksujemy. Dodajemy do niego jajka, po 1 sztuce. Na początku ciasto ma kiepską konsystencję, ale po dodaniu ostatniego jajka będzie już dobrze wyglądało. Ciasto odstawiamy na 30 minut do ostudzenia.
Po tym czasie, za pomocą rękawa cukierniczego, wykładamy paski z ciasta na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w 200 stopniach przez 30 minut.
Po ostudzeniu ptysie przekrawamy wzdłuż.
Połowę mleka gotujemy z cukrem. W drugiej połowie rozprowadzamy budyń, mąkę i żółtka. Dodajemy do gotującego się mleka i gotujemy razem, często mieszając, aż masa zgęstnieje. Odstawiamy do ostudzenia.
Śmietankę kremówkę ubijamy. Następnie dodajemy porcjami ugotowany budyń i cały czas miksujemy.
Masę wkładamy do lodówki, aby dobrze się schłodziła, a potem nadziewamy nią eklerki.
Na końcu czekoladę dzielimy na kostki. Podgrzewamy w kąpieli wodnej razem z masłem, Czekolada powinna się rozpuścić i połączyć z masłem, ale nie nagrzać. Taką czekoladą polewamy nadziane eklerki i wkładamy do lodówki.
Podajemy gdy tylko czekolada stężeje. Następnego dnia też są pyszne :)


Komentarze
Prześlij komentarz