Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Kremowy tofu-miso ramen

Gęsty, zawiesisty, kremowy - niesamowity ramen jak z najlepszej ramenowni. Grzyby shimeji w sosie sojowym i marynowane jajko nadają słoności. Ten ramen jest niesamowicie umamiczny! Składniki na 4 porcje: Zupa: Bulion grzybowy - 0,7 litra (u mnie na bazie wywaru z grzybów suszonych użytych do krokietów) Tofu silken - 350g Czosnek - 4 ząbki Imbir - kawałek ok 3cm Pasta miso - 1 duża łyżka Sos sojowy - do smaku Sambal oelek - do smaku Cukier - szczypta Dodatki: Jajka marynowane - 4szt - z tego przepisu Grzyby shimeji - 300g Olej - 1 łyżeczka Sos sojowy - 1 łyżka Makaron ramen/ryżowy/sojowy - 200g Kiełki i sezam do dekoracji Na 2-3 dni przed gotowanie ramenu, marynujemy jajka zgodnie z przepisem powyżej. Ja moje za długo gotowałam, powinny mieć bardziej płynne żółtko. Zupę zrobimy błyskawicznie, więc dodatki lepiej przygotować wcześniej.  Makaron przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Grzyby shimeji podsmażamy na oleju. Gdy zmiękną, dodajemy sos sojowy i smażymy jeszcz...

Pasztet z żurawiną

Pasztet z żurawiną

Niesamowicie pyszny pieczony pasztet drobiowy z żurawiną.  Jest aromatyczny, żurawina dodaje mu słodkości, dobrze się rozsmarowuje. Sprawdzi się na co dzień i na szczególne okazje.

Składniki:

  • Ćwiartki z kurczaka - 4szt
  • Wątróbka - 250g
  • Słonina - 300g
  • Marchew - 1szt
  • Pietruszka - 1szt
  • Cebula - 1szt  
  • Ziele angielskie - 4szt
  • Liść laurowy - 4szt
  • Jałowiec ziele - 1 łyżeczka
  • Pieprz i sól - do smaku
  • Gałka muszkatołowa - 1/2 łyżeczki
  • Papryka wędzona - 1 łyżeczka
  • Żurawina - 80g
  • Sok z granatu - 3 łyżki 
  • Bułka tarta - 2 łyżki + do obsypania formy
  • Jajka - 2szt
  • Olej do nasmarowania formy

Słoninę kroimy w grubszą kostkę. Na patelni z grubym dnem podgrzewamy słoninę, aż zacznie się wytapiać. Ćwiartki kurczaka dodajemy do słoniny. Cebulę kroimy na ćwiartki, marchewkę i pietruszkę na kawałki i również dodajemy na patelnię. Doprawiamy pieprzem i solą, dodajemy ziele angielskie, jałowiec i liście laurowe. Dusimy pod przykryciem przez 60 minut, co jakiś czas mieszając, aby się nie przypaliło. Po tym czasie dodajemy pokrojoną wątróbkę i dusimy jeszcze 15 minut. Odstawiamy do lekkiego ostudzenia.

Po ostudzeniu wyciągamy liście laurowe, ziele i jałowiec - wyrzucamy, nie będą nam już potrzebne.

Wyciągamy kurczaka, wątróbkę, słoninę, cebulę, marchew i pietruszkę. Kurczaka obieramy od kości. Mięso z kurczaka, wątróbkę, słoninę i warzywa mielimy w maszynce dwa razy. Dodajemy tłuszcz pozostały na patelni, gałkę muszkatołową, paprykę wędzoną, sól i pieprz. Próbujemy i doprawiamy do smaku. Masa musi być mocno doprawiona, aby pasztet nie był mdły.

Na końcu dodajemy żurawinę, sok z granatu, jajka i bułkę tartą. Dokładnie mieszamy.

Formę do pieczenia smarujemy olejem. Ja użyłam keksówki. Do formy wykładamy masę pasztetową.

Pieczemy w 200 stopniach przez 60 minut. W połowie pieczenia przykrywamy folią lub papierem do pieczenia, aby pasztet nie przypiekł się za mocno.

Po upieczeniu studzimy pasztet w temperaturze pokojowej. Wkładamy do lodówki na no najmniej kilka godzin. Pasztet jest gotowy.

Pasztet z żurawiną


Komentarze

Przepisy kulinarne

Popularne posty