Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Eklerki z kremem waniliowym

Kruche eklerki z delikatnym kremem waniliowym. Pyszne i bardzo eleganckie. Sprawdzą się na co dzień i przy większej okazji. Składniki: Eklerki: Woda - 250ml Masło w temperaturze pokojowej - 100g Mąka pszenna - 170g Jajka - 4szt Sól - szczypta Krem waniliowy: Mleko - 400ml Budyń waniliowy bez cukru - 1szt Mąka ziemniaczana - 2 łyżki Cukier - 90g (najlepiej wymieszać zwykły i waniliowy) Żółtka - 2szt Śmietanka 30% - 150ml Do polania: Czekolada deserowa lub gorzka - 90g Masło - 1 łyżka Wodę z masłem i solą podgrzewamy. Gdy zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień na bardzo mały i dodajemy mąkę. Mieszamy energicznie około 2 minuty, aż ciasto będzie ładnie odchodziło od boków garnka. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy na chwilę. Nadal bardzo ciepłe ciasto miksujemy. Dodajemy do niego jajka, po 1 sztuce. Na początku ciasto ma kiepską konsystencję, ale po dodaniu ostatniego jajka będzie już dobrze wyglądało. Ciasto odstawiamy na 30 minut do ostudzenia. Po tym czasie, za pomocą rękawa cukierniczego, wykł...

Churros

Churros

Churro to tradycyjny hiszpański wypiek - smażone w głębokim tłuszczu rurki o przekroju gwazdki. Churrosy są chrupiące na zewnątrz, ale delikatne i mięciutkie w środku. Posypane cukrem z cynamonem smakują rewelacyjnie. 

Składniki:

  • Woda - 250ml
  • Masło - 100g
  • Cukier waniliowy - 1 łyżka
  • Cukier - 2 łyżki
  • Sól - szczypta
  • Mąka pszenna - 1 szklanka (około 180g)
  • Jajko - 3szt
  • Olej do smażenia - około 1 litr

Do obtoczenia:

  • Cukier z prawdziwą wanilią - 1 łyżka
  • Cynamon - 1 łyżeczka


Wodę z masłem, cukrem waniliowym i zwykłym oraz szczyptą soli gotujemy. Gdy zacznie wrzeć zmniejszamy ogień do minimum. Dodajemy mąkę i od razu bardzo szybko mieszamy, aż ciasto będzie zwarte, elastyczne i będzie odchodziło od ścianek garnka. Odstawiamy na około pół godziny.

Kiedy masa ostygnie, dodajemy jajka po jednym i mieszamy dokładnie, aż do połączenia. Gotowe ciasto wkładamy do rękawa cukierniczego z tylką w kształcie gwiazdki (u mnie rozmiar otworu to około 15mm).

Olej podgrzewamy do 180 stopni. Paski ciasta wyciskamy bezpośrednio na gorący olej, odcinając kawałki po około 15cm. Smażymy, obracając kilka razy, aż zarumienią się ładnie z każdej strony. Po smażeniu wyciągamy na chwilę na ręcznik papierowy i od razu na talerz z cukrem z wanilią wymieszanym z cynamonem. Obtaczamy, aby ładnie się obkleiły. 

Można podać je samodzielnie lub z sosem czekoladowym.


Komentarze

Przepisy kulinarne

Popularne posty