Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Krem z palonej białej czekolady

Próbowaliście kiedyś palonej białej czekolady? Jeśli nie, to koniecznie musicie nadrobić. W smaku przypomina nieco karmel, ale z delikatną nutką goryczy i kawowego aromatu. Jest wyśmienita! Ten prosty deser na pewno zachwyci każdego. Składniki na 4 porcje: Biała czekolada - 100g Śmietanka 30 lub 36% - 200g Mascarpone - 120g Dodatkowo: Biszkopty okrągłe - 10szt Kawa espresso - 2 porcje (około 60ml) Kakao do posypania Białą czekoladę dzielimy na kostki. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w 150 stopniach (najlepiej góra-dół) przez 6-8 minut. Pilnujemy w tym czasie, aby się nie przypaliła - powinna być lekko zarumieniona, ale nie brązowa. Jeśli jest zupełnie biała, dopiekamy jeszcze 2 minuty. Śmietankę podgrzewamy, prawie do zagotowania. Dodajemy kostki jeszcze ciepłej czekolady. Mieszamy bardzo dokładnie, w razie potrzeby podgrzewamy (nie doprowadzamy do wrzenia!). Studzimy, przelewamy przez sitko. Wkładamy do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Prz

Pudding chlebowy ze śliwkami


Świetny sposób na zagospodarowanie czerstwego pieczywa. Idealny na ciepłe śniadanie lub deser. Pierwszy raz robiłam pudding chlebowy i okazał się zaskakująco pyszny.

Składniki na 4 porcje:

  • Bułki pszenne - mogą być czerstwe (u mnie 240g)
  • Olej - 1 łyżeczka
  • Kefir - 250g
  • Jajko - 1
  • Cukier - 1 łyżka
  • Śliwki węgierki - 20szt
  • Rodzynki - 25g
  • Żurawina - 25g
  • Płatki migdałowe - 15g



Bułki kroimy w kromki i zalewamy mlekiem. Muszą być przykryte, więc jeśli mleka będzie za mało, można wymieszać je z wodą. Bułki muszą namoknąć i dobrze zmięknąć. Jeśli używacie czerstwego pieczywa, możecie zamoczyć je nawet na całą noc. Moje bułki były świeże, więc po pół godziny już były mięciutkie.

Kromki delikatnie przekładamy do nasmarowanego olejem naczynia żaroodpornego. Pomiędzy kromki wkładamy połówki śliwek. 


Teraz robimy sos - w oryginalnym przepisie był na śmietanie, ale moja wersja na kefirze też sprawdza się rewelacyjnie i jest nieco lżejsza.

Roztrzepujemy jajko, dodajemy do niego kefir, cukier, rodzynki i żurawinę. Można też doprawić cynamonem lub kardamonem. Zalewamy sosem pieczywo ze śliwkami. Na koniec posypujemy płatkami migdałowymi.


 Zapiekamy w 170 stopniach przez 20 minut pod przykryciem i 15 minut bez przykrycia. 


Podajemy od razu po upieczeniu - najlepszy jest na gorąco




Orientacyjne wartości odżywcze na 1 porcję (1/4 całości)

Wartość energetyczna (kcal) –343
Białka (g) – 10,7
Tłuszcze (g) – 8
Węglowodany (g) –57,58
W tym cukry (g) – 14,52
Błonnik (g) – 3,25
Sól (g) - 0,4
Przy wyliczaniu wartości odżywczych korzystałam ze strony ileważy.pl









Komentarze

Przepisy kulinarne

Popularne posty